Zbyrcok znowu cieszy na Hali Skrzyczeńskiej!

Jest największym dzwonem pasterskim w Polsce i jest nieodłącznym elementem krajobrazu beskidzkich hal. Zbyrcok wrócił odnowiony na Halę Skrzyczeńską w ośrodku Szczyrk Mountain Resort. I znowu można usłyszeć jego dźwięk!

Po co pasterzom zbyrcok?

Nazwa tego charakterystycznego dzwonu wywodzi się z gwary pasterskiej. Ten wykonany z metalu dzwonek, o wiele mniejszej wadze niż ten z Hali Skrzyczeńskiej, jest zawieszany owcom wychodzącym na popas. Właśnie ten charakterystyczny dźwięk tzw „szczyrkania”, jest kojarzony z nazwą miasta Szczyrk.

Zbyrcok z Hali Skrzyczeńskiej w ośrodku Szczyrk Mountain Resort, ma nieco ponad jeden metr wysokości. Nietrudno go zauważyć, gdyż stoi w reprezentacyjnym miejscu, tuż przy górnej stacji gondolowej. Bardzo fotogeniczny, czeka na turystów, którzy mogą sobie z nim zrobić zdjęcia. Wizerunek regionalizmu psuje tylko odrobinę napis na dzwonie-to nazwa pobliskiej restauracji.

Naprawianie szkód

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Szczyrk Mountain Resort, który aktywnie włącza się we wszystkie działania wspierające odnowienie tradycyjnego pasterstwa w regionie. Nie da się ukryć, że przy budowie ośrodków narciarskich, uszkodzono nie tylko jakość szaty roślinnej, ale i zmieniono naturalny krajobraz. Szczyrk Mountain Resort postawił sobie za zadanie zrobić wszystko, aby przywrócić, chociaż w części nie tylko powoli wymierającą regionalną kulturę, ale i przepiękne, naturalne widoki.