Cieplice: niezwykłe uzdrowisko i jego skarby

Cieplice Śląskie Zdrój to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Kto w czasie wycieczki po Kotlinie Jeleniogórskiej trafi na teren tego kurortu, ten w pewnością nie będzie żałować spędzonego tutaj czasu. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu na zwiedzających?

Z kart historii – Cieplice i ich dzieje

Lecznicze właściwości cieplickich wód znane są od dawna, zgodnie z miejscową legendą, ich odkrywcą był sam książę Bolesław Wysoki. W 1281 roku książę Bernard lwówecki podarował tutejsze źródło wraz okoliczną ziemią Joannitom ze Strzegomia, a pisemna wzmianka na ten temat jest pierwszym źródłem pisanym, dotyczącym Cieplic jako uzdrowiska. To dzięki zakonnikom powstał tu pierwszy szpital oraz inne obiekty, mogące służyć chorym. Pod koniec XIV stulecia miejscowość ta trafiła w prywatne ręce, a jej właścicielem stał się rycerz Gotsche Schoff, protoplasta rodu Schaffgotschów. Z jego woli opiekę nad jednym z cieplickich źródeł przejęli Cystersi, którzy mieli istotny wkład w dalszy rozwój uzdrowiska. Przez długie lata w Cieplicach funkcjonowały dwa źródła: Hrabiowskie (dostępne dla wszystkich) oraz Klasztorne (nastawione na obsługę bogatszych kuracjuszy). Przez lata rosła popularność Cieplic jako uzdrowiska, do czego przyczyniały się kolejne inwestycje oraz prace badawcze, poświęcone leczniczym właściwościom tutejszych wód. Już w XVI stuleciu ukazał się pierwszy opis tutejszych źródeł, cenionych dziś ze względu na swą temperaturę (dochodzi ona nawet do 90 stopni C) oraz wysoką zawartość związków siarki, krzemu i fluoru. A jakimi zabytkami Cieplice przyciągają turystów?

Zabytki Cieplic Śląskich: na które z nich warto zwrócić uwagę?

Cieplice to nie tylko modny kurort, który przyciąga miłośników zdrowego stylu, ale i ośrodek turystyczny, na terenie którego można spędzić niezapomniany urlop. Co można tutaj zobaczyć? Wielkie wrażenie na zwiedzających może zrobić pałac Schaffgotschów z XVIII wieku, zachwycający piękną fasadą oraz dobrze zachowanymi wnętrzami. W gronie zabytków sakralnych wyróżniają się zespół klasztorny cystersów, który swa obecną formę przybrał w początkach XVII stulecia, oraz XVIII-wieczny kościół ewangelicki, będący jedną z najcenniejszych budowli protestanckich doby baroku na obszarze Dolnego Śląska. Piękne parki oraz Muzeum Przyrodnicze, mogące się pochwalić niezwykle bogatą kolekcją ornitologiczną – oto kolejne atrakcje, którym w czasie wycieczki po Cieplicach Śląskich warto poświęcić swój czas.

Cieplice Śląskie to popularne wśród kuracjuszy i turystów miejsce. Przyciąga piękna okolica, ogromna ilość zabytków, klimat oraz świetnie rozwinięta baza noclegowa. Tanie kwatery można tu znaleźć bez problemów, a dzięki licznym trasom turystycznym, każdy ma szanse spędzić tu wyjątkowo udany urlop. Wycieczki po uzdrowisku i jego okolicy każdemu dostarczą niezapomnianych wrażeń, a wspomnienia związane z wizytą w tym miejscu na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.