Trzebnickie skarby: z wizytą w bazylice św. Jadwigi i św. Bartłomieja

Trzebnica ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym mieście każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Obowiązkowym punktem w programie zwiedzania tego miasta jest Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi. W jego skład wchodzą zabudowania klasztorne, Muzeum Kultu Świętej Jadwigi oraz wspaniała bazylika, w której wnętrzu można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki sakralnej.

Bazylika w Trzebnicy znana jest przede wszystkim z pięknych nagrobków. Można tu ujrzeć groby księcia Henryka Brodatego oraz mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena, choć największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się dwa nagrobki Jadwigi Śląskiej. Jeden z nich jest nagrobkiem symbolicznymi, a zobaczyć go można w kaplicy św. Jana Chrzciciela. W gotyckiej kaplicy św. Jadwigi czeka z kolei prawdziwy grób świętej, wykonany w XVII wieku w marmurze: czarnym dębnickim oraz różowym paczółtowickim. Uwagę przyciąga tu alabastrowa rzeźba świętej, będąca bez wątpienia wspaniałym dziełem. W trakcie zwiedzania kościelnego wnętrza warto też zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze z pierwszej połowy XVIII wieku, prospekt organowy z początku XX stulecia oraz na piękne obrazy, wśród których pojawiają się dzieła Michaela Willmanna.

Trzebnica może się też pochwalić ciekawymi zabudowaniami klasztornymi. Jest to jeden z największych klasztorów w Europie, który zachwyca nie tylko rozmiarami, ale i swą architektoniczną formą. Swą obecną formę trzebnicki klasztor zawdzięcza rozbudowie, którą przeprowadzono w latach 1696-1726. Dawniej klasztorem tym opiekowały się cysterki, dziś pieczę nad Sanktuarium sprawują siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza. Warto też zajrzeć do nowego Domu Pielgrzyma, w którego wnętrzu mieści się m. in. Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej. Można tu zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Trzebnicy i tutejszego klasztoru, można też ujrzeć wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej. Dzięki temu wizyta w Trzebnicy stanie się jeszcze ciekawym doświadczeniem, a wspomnienia z takiej wycieczki na długo zapiszą się w naszej pamięci.