Co zabrać ze sobą wychodząc na beskidzki szlak? O tych rzeczach nie możesz zapomnieć!

Wycieczka w góry, nawet tak przyjazne turystom jak Beskid Śląski, może okazać się niebezpieczna dla turysty. Jeżeli zbagatelizujesz podstawowe prawa jakim rządzą się góry, możesz tego gorzko pożałować. Na szlaku wiele cię zaskoczy!

Właściwe ubrania to podstawa

Przede wszystkim musisz sprawdzić dokładnie prognozę pogody i dostosować swój ubiór do warunków atmosferycznych. Pierwszą rzeczą są wygodne buty do chodzenia po górach. Zadbaj, aby podtrzymywały kostkę, były wodoodporne, a jednocześnie przepuszczające powietrze. Nie bez znaczenia jest również solidna podeszwa.

Nawet jeżeli prognoza zapowiada upały, do plecaka weź ze sobą cieplejszą bluzę albo kurtkę wiatrówkę. W wyższych partiach górskich może być o wiele chłodniej niż na nizinach. Do tego wygodne leginsy lub spodnie dresowe i podkoszulek.

Jakie kosmetyki?

Chodząc po górach i to nie tylko latem, możesz się nabawić poparzenia słonecznego. Dlatego też koniecznie zabierz ze sobą do ponownej aplikacji krem z wysokim filtrem UV. Przydadzą się również mokre chusteczki oraz pianka do dezynfekcji. Jeżeli masz suchą skórę, może przydać się również hydrolat o właściwościach nawilżających.

Dodatki do ekwipunku

Tu najważniejsza jest dokładna i aktualna mapa z jasno wytyczonymi szlakami, które potrafisz odczytać. Dodatkowo, naładowana latarka, telefon komórkowy i lekki powerbank. Upewnij się, że w telefonie masz wpisany numer alarmowy GOPR. Jeżeli nie przewidujesz wizyt w schronisku, przygotuj również odpowiedni prowiant, na który muszą składać się wysokokaloryczne i dodające energii przekąski. Dobrze sprawdzą się kanapki, batony proteinowe oraz suszone owoce i orzechy.