Nowe inwestycje w Szczyrku. Tym razem chodzi o kolej linową!

Wszystko zaczęło się od budowy centrum przesiadkowego. Szczyrk jest coraz popularniejszym ośrodkiem narciarskim a co za tym idzie, coraz więcej osób przyjeżdża tu na poszaleń na nartach. Ciemną stroną popularności były korki, które ma rozwiązać właśnie centrum przesiadkowe.

Pomogły pieniądze z Unii Europejskiej

Zapewne nie doszłoby do tego, gdyby nie dofinansowanie ze środków unijnych. Miasto zakupiło dawno już nieistniejący teren kempingu i za półtorej miliona złotych wybudowało dobrze zorganizowane centrum przesiadkowe. Jednak to dopiero pierwszy krok w kierunku przemyślanej komunikacji w tym regionie.

Kolej linowa

Jak planować, to z rozmachem. Miasto planuje na terenie centrum przesiadkowego wybudować kolej linową z gondolami. Byłaby to alternatywa dla komunikacji miejskiej naziemnej. Gondole dowoziłyby turystów do wybranych stacji narciarskich. Dzięki temu ani turyści nie będą narzekali na korki w obrębie miasta, ani mieszkańcy na smog i wzmożony ruch.

Inwestycja ta została wyceniona na 65 milionów euro. Miasto na ten projekt próbuje pozyskać środki zarówno z rządu jak i z Unii Europejskiej. Na razie próbują załatwić zaplecze prawne, w postaci zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli władze uzyskają niezbędne fundusze, nie będą już tracić czasu na zmianę prawnych regulacji. Szczyrkowi nie można odmówić rozmachu z jakim planuje przestrzeń w mieście. I pozostaje tylko życzyć powodzenia w realizacji planów!