Szukasz łatwych tras spacerowych w Beskidzie Śląskim? Postaw na Skrzyczne!

Jest najwyżej położonym punktem w Beskidach Śląskich. Co roku przyciąga spragnionych pieszych wędrówek turystów, którzy chcą nie tylko podziwiać zachwycające widoki, ale w komfortowych warunkach zdobyć ten szczyt. Mnogość tras sprawia, że wszyscy znajdą coś dla siebie.

Góruje nad Szczyrkiem

Skrzyczne zobaczysz właściwie z każdego miejsca w Szczyrku. Ten szczyt, mierzący 1257 m n.p.m. nietrudno odróżnić od innych wzniesień. Dodatkowym punktem charakterystycznym jest wysoki na 87 metrów maszt nadajnika RTV. Jeżeli chcesz wybrać się na jego szczyt, najłatwiej będzie ci zacząć szlakiem wprost ze Szczyrku albo z Lipowej Ostre.

Kieruj się szlakami niebieskim albo zielonym. W sumie tworzą łatwą i przyjemną trasę, która załączy się w swobodną pętlę. Jeżeli chcesz jednak wyjść na Malinową Skałę, w pewnym momencie musisz odbić na inny szlak. We właściwej orientacji pomoże ci mapa, bez której nie powinno się ruszać na żadną górską wędrówkę.

Jedno jest pewne – niebieski szlak na Skrzyczne wiedzie przez Halę Jaworzyna i w normalnym tempie przejdziesz go w 2:30 h w górę i 1:45 h w dół. Natomiast zielony szlak wiedzie przez przełęcz Becyrek, gdzie wyjdziesz na Skrzyczne w 2:15 h i wrócisz w 1:40 h.

Zobacz również: Żywiec i Cieszyn – jeżeli jesteś w Szczyrku, musisz zobaczyć te miasta!

Propozycja dla zaawansowanych wspinaczy

Gdy czujesz, że masz ochotę na bardziej wymagającą wyprawę, to na liście w swojej wędrówce dopisz jeszcze Malinową Skałę. Wyrusz więc niebieskim szlakiem przez Równia, co zajmie ci 2:15 h i z powrotem 1:30 h, lub żółty szlak przez Malinową Skałę i Małe Skrzyczne, co zajmie 2:30 h i z powrotem 1:40 h.