Beskidy dla ciekawych: Tuł i jego skarby

Beskid Śląski może się dla każdego z nas okazać wyjątkową grupą górską, a wycieczki po jego terenie – niezwykłą przygodą. Na jakie szczyty warto się tu wybrać?

Tuł i jego miejsce na mapie Beskidu Śląskiego

Jednym z tych punktów na mapie Beskidu Śląskiego, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest Tuł. Ten szczyt nie wyróżnia się wprawdzie swą wysokością (liczy zaledwie 621 m. n. p.m.), warto jednak wybrać się na spacer po jego zboczach. Bliskość Jasieniowej i Małej Czantorii, dogodne dojście od strony Goleszowa i możliwość odbycia dalszej wędrówki w stronę Wielkiej Czantorii – oto czynniki, które wielu miłośników górskich wypraw skutecznie zachęcają do wędrowania w rejonie tego szczytu. Dla kogo wycieczki na Tuł będą ciekawą propozycją?

Przyrodnicze skarby czekają!

Szczyt ten z pewnością oczaruje miłośników przyrody, dla których nie lada gratką będzie tutejszy rezerwat przyrody. Zajmuje on prawie 16 ha, a na jego terenie spotkać się można z wieloma ciekawymi gatunkami roślin. Nie brak w ich gronie gatunków chronionych, dzięki czemu rezerwat ten staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla wszystkich miłośników natury. Zawilec gajowy, śnieżyczka przebiśnieg – oto wybrane gatunki roślin, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po tej części Beskidu Śląskiego. Drugim ciekawym rezerwatem, z jakim można się tutaj spotkać, jest rezerwat Zadni Gaj, kojarzony przede wszystkim z ciekawymi stanowiskami cisów.

W gościnnych progach schroniska

Tuł może się też pochwalić schroniskiem turystycznym, przy którym spotykają się miłośnicy górskich wypraw odwiedzający Beskid Śląski. Dzieje tego obiektu sięgają lat 30-tych XX wieku, choć jako stacja turystyczna związana z PTTK schronisko to działać zaczęło w 1946 roku. Dziś można tutaj znaleźć tanie noclegi w górskim otoczeniu, co ułatwia zaplanowanie wypoczynku tym, którzy chcą odpocząć z dala od miejskiego gwaru. A że ciekawych szlaków pieszych jest tu sporo, dłuższy pobyt pod Tułem każdemu może dostarczyć wiele radości.

Tuł, choć jest szczytem mało znanym, może każdego z nas oczarować swą atmosferą oraz pięknym otoczeniem. Tu każdy może się przekonać, jak ciekawą i zróżnicowaną grupą górską jest Beskid Śląski – teoretycznie doskonale znany turystom, a jednocześnie pełen miejsc, w których wciąż można się nacieszyć piękną przyrodą.

One thought on “Beskidy dla ciekawych: Tuł i jego skarby

Dodaj komentarz